آژانس امنیت ملی آمریکا درگیر جدالی با شرکتهای فناوری بر سر دسترسی به داده های رمزگذاری شده می‌باشد،‌آنها می خواهند به راحتی به ارتباطات میلیون‌ها آمریکایی و شهروند بین المللی دسترسی داشته باشند. ماه پیش شرکتهایی مانند Google، Microsoft و Apple از دولت اوباما خواست تا NSA ارسال ابرداده‌ها را متوقف کنند. از طرف دیگر NSA پیگیر ایده این است که دولت به داده های رمز گذاری شده در گوشی‌های هوشمند و سایر دستگاه‌ها دسترسی داشته باشد تا از طریق این داده‌ها از فعالیت‌های جنایی جلوگیری کنند. مدیر NSA میشل اس. راجرز گفته که احتمالا راه حلی برای این موضوع دارد.

  به نقل از گزارش واشنگتن پست، راجرز در سخنرانی اخیراش در دانشگاه پرینستون اذعان داشته، پیشنهادی که به شرکتهای فناوری داده که به واسط آن back door برداشته شده و به جای آن از front door استفاده شود و طریقه عمل آن به این صورت است که شرکتهای فناوری یک کلید رمزگذاری اصلی با قابلیت قفل گشایی انواع دستگاه‌ها ارائه دهند و در صورتی که کلید قفل گشایی شد،‌هیچ شخص دیگری قادر به استفاده از آن نباشد. راجرز گفت:”من back door نمی‌خواهم، من خواستار front door هستم. من خواستار front door با قفل‌های چندگانه می‌باشم.”

  پیشنهاد ارائه شده توسط کنگره سنجیده شد و به این نتیجه رسید که این چارچوب جدیدی برای دسترسی به داده های رمزگذاری شده می‌باشد.

  مقامات دولتی و مقامات اجرایی قانون بر این باورند که رمزگذاری کلی راهی برای تامین امنیت ملی می‌باشد در حالی که رهبران صنعت فناوری و گروه‌های مدافع می‌گویند دولت نمی‌تواند به طور کامل و بدون مانع به اطلاعات ارتباطی شهروندان دسترسی داشته باشد.

  در طول جشنواره South by Southwest امسال، ادوارد اسنودن در جلسه مخفی که برگزار شده بود گفت: شرکت‌های فناوری باید علیه نظارت‌های NSA مقاومت بیشتری انجام دهند. وی گفت: شرکت‌ها باید تکنولوژی امنیتی بالایی اتخاذ نمایند که به واسط آن از تمامی نظارت‌های جاسوسی جلوگیری شود و به غیر از فرستنده و دریافت کننده کسی از محتوای ارتباطات شخصی با خبر نشود.

  راجرز اظهار دارد که اتخاذ دسترسی “front door” باعث دسترسی اقدامات امنیتی ضروری خواهد شد و در عین حال کاربران در برابر هکرها و حمله‌های خارجی در امان خواهند بود. اما مخالفان ایده راجرز بر این باورند که ایده ایشان دارای نقص امنیتی می‌باشد. دونا دانسن مشاور رئیس امنیت سایبری در وزارت بازرگانی موسسه ملی استاندارد و فن آوری گفت: اجرای این ایده از آسیب پذیری غیر عمدی جلوگیری نمی‌کند.

 ترجمه و گردآوری: واحد تحقیق و پژوهش شرکت آرکا